Klasy lingwistyczno- psychologiczne IF i IH realizują w naszym LO od września 2022r. innowacyjny program edukacyjny oparty na przekazywaniu młodzieży podstaw z zakresu psychologii rozwojowej, historii wychowania, pedagogiki , pedagogiki specjalnej,  eksperymentów  w psychologii, psychologii sportu, specyfiki pracy psychologa i pedagoga.  Zajęcia prowadzone są przez specjalistów w tym zakresie na terenie szkoły lub w placówkach zewnętrznych.

W dniu 18.04 w auli VI LO rozpoczęliśmy nowy panel naszego programu edukacyjnego, dotyczący eksperymentów w psychologii. Na zaproszenie pedagoga VI LO mgr Bogumiły Jarosz dwuczęściowy wykład połączony z końcową dyskusją poprowadził psycholog

P. mgr Alan Dombrowski.

Tematem cz. I wykładu było zapoznanie z przebiegiem znanego eksperymentu Milgrama [1], który badał posłuszeństwo wobec autorytetów po II WŚ.  Część II dotyczyła interpretacji wyników eksperymentu, wpływu autorytetu na zachowanie człowieka, czynników skłaniających nas do posłuszeństwa oraz sposobów na radzenie sobie z tym wpływem przez np. krytyczną ocenę sytuacji lub empatię. Od kilkudziesięciu lat eksperyment ten budzi wśród psychologów wiele emocji i pytań, wciąż pozostawiając świeżą refleksję nad tym, czy jako ludzkość wyciągnęliśmy wnioski z tragicznych wydarzeń XX wieku czy być może nadal tkwimy w szponach tych samych mechanizmów z trudem hamując się przed zranieniem drugiego człowieka w imię "wspólnej, słusznej sprawy".

P. mgr Alan Dombrowski jest osobą znaną młodzieży VI LO, współpracuje z naszą szkołą od kilku lat. Pracuje jako terapeuta w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gdyni, zajmując się głównie koordynacją czatu i linii zaufania dla dzieci i młodzieży, w swoim wolnym czasie rozwija własną działalność pod nazwą "Swoją drogą", realizując w szkołach profilaktykę oraz psychoedukację łączącą wiedzę o budowaniu relacji, znaczeniu emocji i interwencji kryzysowej oraz czynnie wspiera osoby transpłciowe, konsultując je i szkoląc specjalistów. W życiu prywatnym realizuje się jako psiarz i fotograf.

[1] Eksperyment Milgrama – Posłuszeństwo (Maj 1962) – napisy PL, https://www.youtube.com/watch?v=2YdBVgEApRI