PROJEKT BUTTERFLY
Niedawno miała miejsce światowa premiera, której współtwórcami była młodzież z naszego liceum – klasa dziennikarsko-artystyczna, obecna IIIB. To właśnie historia stworzona przez naszych uczniów została wystawiona na światowych scenach: we Włoszech w Teatro di Comunale w Modenie im. Luciano Pavarottiego; w Finlandii w Operze BOX w Helsinkach, a niebawem zagości także na deskach naszej rodzimej, gdańskiej opery, Opery Bałtyckiej. Tematem sztuki są trzy żywioły – woda; za którą odpowiedzialna była nasza młodzież; powietrze – które wzięli na warsztat fińscy uczniowie; i ziemia – pomysłu młodzieży włoskiej.
Jezioro Popiołów, tytuł naszego aktu, przełożyła na libretto najmłodsza w Polsce librecistka, Jagoda Kościk, a magiczną muzykę do całego aktu skomponował Benjamin Baczewski, za kostiumy zaś i scenografię odpowiadała wspaniała Joanna Borkowska.
Brak nam słów by oddać emocje i wrażenia po obejrzeniu spektaklu operowego, który sprawił, że pomysły i kreatywność naszej młodzieży dosłownie i w przenośni po prostu ożyły, zmaterializowały się i nabrały tak wspaniałego, i przerastającego najśmielsze oczekiwania, kształtu. Nad tym wydarzeniem pracował cały sztab ludzi, których nie sposób tu wymienić, ale to co czujemy, to wielka wdzięczność, wdzięczność i jeszcze raz wdzięczność.
Droga do premiery
Nad projektem pracowaliśmy ponad rok. Był to rok wspaniałych spotkań, warsztatów artystycznych, warsztatów z kreatywnego pisania, wyjazdu ekologicznego, zajęć dotyczących zrównoważonego rozwoju, spotkań mniej i bardziej oficjalnych, ale przede wszystkim obfitował w tytaniczną pracę licealistów.
Oto reportaż dokumentujący fragment naszych działań:
WODA. Ona była motywem przewodnim towarzyszącym w tej wędrówce, ale Jezioro Popiołów, które zyskało swoją sceniczną wersję, nie jest jedyną historią stworzoną przez naszych uczniów. Na podstawie naszej pracy powstały jeszcze dwie animowane historie.
Influence
Make it before the end
Spotkanie w Modenie było prawdziwym świętem – świętem młodzieży, świętem sztuki, i międzynarodowych relacji!
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Opery Bałtyckiej: dziękujemy Panu Dyrektorowi Romualdowi Wicza-Pokojskiemu, Pani Aleksandrze Filipek, Kierowniczce Działu Projektów oraz całemu zespołowi z Działu Projektów, Promocji i Marketingu za prowadzenie nas na tej artystycznej ścieżce.
Refleksje młodzieży
Gdyby kiedyś nas zapytano, co sądzimy o operach i teatrach zapewne nie odpowiedzielibyśmy nic konkretnego. Ale gdy dostaliśmy szansę wzięcia udziału w stworzeniu jednej z oper, jesteśmy w stanie powiedzieć bardzo dużo. Jest to ogromny i bardzo trudny proces. Przez całą drogę jaką pokonaliśmy, żeby dopiąć nasze historie na ostatni guzik. Nauczyliśmy się nie tylko kultury opery, świata sztuki i występów, ale też tego jak pokazać i przedstawić historię i płynącą z niej wiadomość, którą mamy w głowie. Dowiedzieliśmy się jak może działać opera w bardziej rozrywkowy sposób, niż można by przypuszczać!
Przede wszystkim nauczyliśmy się też siebie. Projekt “Butterfly” pozwolił nam rozwinąć kreatywność i nauczyć się pracy w grupie. Kto się dobrze czuje w takim świecie, a kto nie. Kto jest kreatywny, kto jest ma zdolności strategiczne, a kto jest tylko statystą. Jak trudno jest pracować w licznej grupie i jak trudno jest przełożyć myśli tylu osób na jedną historię. Nauczyliśmy się po prostu współpracy na wyższym stopniu. Jednak mimo wszystko każdy z nas wzbogacił się też o wiedzę z ekologii, środowiska wodnego oraz ze świata sztuki. Poćwiczyliśmy różne języki podczas współpracy z uczniami z Finlandii i Włoch, co było bardzo przyjemne. Odwiedziliśmy różne miejsca i spróbowaliśmy swoich sił w zaistnieniu gdzieś wyżej niż normalnie żyjemy.
Zobaczenie końcowej pracy na włoskiej scenie było niesamowitym doświadczeniem. Uświadomiliśmy sobie, że opera to coś więcej niż tylko śpiew- to całe widowisko pełne emocji i pracy wielu osób.
O Projekcie Butterfly:
Współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, Projekt Butterfly: Zwiększenie świadomości ekologicznej w tworzeniu opery. Jest on realizowany przez konsorcjum pod przewodnictwem Teatro Comunale di Modena, jednego z wiodących teatrów operowych wśród włoskich "Teatri di Tradizione". Do konsorcjum dołączyły dwa inne teatry operowe - Opera BOX z Finlandii i Opera Bałtycka w Gdańsku (Polska). Stowarzyszenie non-profit AESS z Włoch wniosło swoją wiedzę w zakresie zrównoważonych praktyk, podczas gdy Heimspiel, agencja zajmująca się cyfrowymi formatami opowiadania historii z Augsburga (Niemcy), poprowadziła audiowizualną część projektu. CUMEDIAE, międzynarodowa agencja non-profit z siedzibą w Brukseli, świadcząca usługi doradcze w dziedzinie CCI w całej Europie, zapewniła komunikację projektu, zaangażowanie zainteresowanych stron i umożliwia jego jak najszersze rozpowszechnienie.
Więcej informacji: https://projectbutterfly.eu/pl/