Jeśli masz ochotę poznać tajemnice Gdańska i jego okolic, dowiedzieć się, dlaczego Bałtyk jest słony, odkryć sekret wieży Mariackiej oraz zrozumieć, dlaczego bycie gdańszczaninem oznacza życie w krainie pełnej legend – weź udział w naszym turnieju. 

Jak to zrobić? 

  1. Do piątku 18. 12. wyślij zgłoszenie udziału w konkursie na adres: 

legendygdanskie@gmail.com (podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę). Na konto pocztowe, z którego wyślesz wiadomość, dostaniesz informację dotyczącą szczegółów przebiegu turnieju. 

  1. Jeśli masz swój egzemplarz książki – przeczytaj legendy wyznaczone dla Twojej kategorii. Jeśli nie masz dostępu do książki, napisz w zgłoszeniu, że chcesz dostać plik pdf do prywatnego użytku związanego z przygotowaniem do konkursu wiedzy. 
  1. W ostatnim tygodniu stycznia weź udział w teście wiedzy ( w zależności od warunków – na terenie szkoły lub on-line). 

Podstawą do formułowania pytań konkursowych będzie książka LEGENDY GDAŃSKIE. BAŚNIE, PODANIA I PRZYPOWIEŚCI (zebrał, opracował i wstępem opatrzył Jerzy SampGdańsk 1992 lub inne wydanie zawierające wskazane w regulaminie teksty 

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: 

  1. klasy IV-VI  

(teksty: Legenda Bałtyku, Miłość i zdrada, Góra pięciu braci, Stolemowe dary, Konrad Leczkow i jego towarzysze, Żaby i kruk, Gdańska piękna Madonna, Chusta z trzema węzłami, Tajemnica wieży Mariackiej, Przypowieść o złocie, O flądrze oraz złej i dobrej sławie, Przypowieść o złodzieju, Okrucieństwo i sława, Szczęście w nieszczęściu, Ferber, Cerber ma trzy głowy!) 

 

  1. klasy VII-VIII 

(teksty: Legenda Bałtyku, Miłość i zdrada, Góra pięciu braci, Stolemowe dary, Konrad Leczkow i jego towarzysze, Żaby i kruk, Gdańska piękna Madonna, Chusta z trzema węzłami, Tajemnica wieży Mariackiej, Przypowieść o złocie, O flądrze oraz złej i dobrej sławie, Przypowieść o złodzieju, Okrucieństwo i sława, Szczęście w nieszczęściu, Ferber, Cerber ma trzy głowy!Zbrodnia w oberży Jeruzalem, Sowizdrzał na jarmarku, O lichwiarzu, jego małpie i ubogim szewcu, Uczta stulecia, Futro z niedźwiedzia, Nóż, Czary, Papuga Jana Heweliusza) 

 

POZNAJ LEGENDARNE DZIEJE SWOJEGO MIASTA!