Mamy nadzieję, że druga edycja szkolnego konkursu, podobnie jak zeszłoroczna,  zmotywuje Was do lektury tekstów Jerzego Sampa.

Szkolny Konkurs Wiedzy o Legendach Gdańskich odbędzie się 17.03. i będzie miał charakter zdalny. 

Jak wziąć udział w konkursie?

  • Wyślij zgłoszenie udziału na adres: 

karolina-grzeskowiak@vilogdansk.pl (podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę). 

  • Jeśli masz własny egzemplarz książki – przeczytaj legendy z listy tekstów obowiązkowych. Jeśli nie masz dostępu do zbioru, napisz w zgłoszeniu, że chcesz dostać plik pdf do prywatnego użytku związanego z przygotowaniem do konkursu wiedzy.

  • 17.03. weź udział w teście.

Podstawą do formułowania pytań konkursowych będzie książka LEGENDY GDAŃSKIE. BAŚNIE, PODANIA I PRZYPOWIEŚCI (zebrał, opracował i wstępem opatrzył Jerzy Samp, Gdańsk 1992 lub inne wydanie zawierające wskazane w regulaminie teksty) .

Jakie legendy należy znać?

 Legenda Bałtyku, Miłość i zdrada, Góra pięciu braci, Stolemowe dary, Konrad Leczkow i jego towarzysze, Żaby i kruk, Gdańska piękna Madonna, Chusta z trzema węzłami, Tajemnica wieży Mariackiej, Przypowieść o złocie, O flądrze oraz złej i dobrej sławie, Przypowieść o złodzieju, Okrucieństwo i sława, Szczęście w nieszczęściu, Ferber, Cerber ma trzy głowy!, Zbrodnia w oberży Jeruzalem, Sowizdrzał na jarmarku, O lichwiarzu, jego małpie i ubogim szewcu, Uczta stulecia, Futro z niedźwiedzia, Nóż, Czary, Papuga Jana Heweliusza

POZNAJ LEGENDARNE DZIEJE SWOJEGO MIASTA!