Szanowni Państwo, Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie,

 

po raz kolejny  w trzecim tygodniu listopada obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej, po raz pierwszy jednak  w wersji online. Jest to nowa sytuacja, która , mamy nadzieję , będzie doskonałą okazją do poszukiwania odpowiedzi na temat tego czym są Cele Zrównoważonego Rozwoju i jak NALEŻY dbać , małymi krokami, o lepszy, bardziej sprawiedliwy świat.

Przesyłamy kilka pomysłów i materiałów do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych, godzin wychowawczych czy też spotkań rodzinnych. 

 

Hasło tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej brzmi:

“To nasz świat. Uczyńmy go lepszym”.

 

Drużyna TEG

ZSO nr 6 Gdańsk

 

 

Film “Uczyńmy świat lepszym”

Zachęcamy do wyświetlenia filmu o tytule zbieżnym z tegorocznym hasłem Tygodnia. Film zawiera ujęcia z trzech kontynentów i pokazuje powiązanie pomiędzy Fairtrade a Celami Zrównoważonego Rozwoju. Film zdobył pierwsze miejsce (Złota tarcza) w kategorii Organizacje pozarządowe na V Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”.

 

Do Państwa dyspozycji jest sześć różnych wersji filmu:

Animacja Fairtrade realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju

Polecamy Państwa uwadze animację o tym, jak Fairtrade przyczynia się do tworzenia lepszego świata dla wszystkich i jak możemy wspierać ten proces.

 

Animacja Czym jest Fairtrade?

Animacja przedstawia sposób działania Fairtrade - największego systemu certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu, który obejmuje ponad 1,8 miliona rolników z ponad 70 krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Azji i Oceanii.

 

Playlista filmów związanych z TEG

Filmy na tej playliście poruszają tematy takie, jak wpływ zmian klimatu na życie społeczności rolniczych w krajach Południa i w jaki sposób Fairtrade dąży do poprawy sytuacji ludzi, bez których nie moglibyśmy cieszyć się smakiem kawy, herbaty czy kakao.

 

Materiały do pobrania

Zachęcamy do zapoznania się i pobrania bezpłatnych materiałów na temat Fairtrade, które mogą przydać się Państwu w działaniach edukacyjnych.

 

Kampania Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Zapraszamy Państwa do włączenia się w kampanię integrującą młodzież wokół tematyki Sprawiedliwego Handlu. Dzięki realizowanym działaniom Państwa placówka edukacyjna może otrzymać tytuł Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu.

 

Webinaria Cafe Fair Trade

W ramach kampanii Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu organizowane są regularne spotkania online dla nauczycieli i aktywistów, którzy chcą wymieniać się doświadczeniami związanymi z realizacją kampanii oraz szukają pomysłów i inspiracji do kolejnych działań.

 

Najbliższy webinar z cyklu Cafe Fair Trade odbędzie się 2.12.2020. Informacje o tym, jak dołączyć do webinarum zostaną w tym miesiącu opublikowane przez organizatorów na Facebooku kampanii.