Unia Europejska jest unikatową na skalę światową próbą pojednania narodów. Wiemy, że jest trudną unią ludzi, których mimo różnych doświadczeń, odmiennych tożsamości i perspektyw łączy chęć osiągania wspólnych celów przez współpracę i porozumienie.

W niedzielę 3 grudnia 2023 r. dwadzieścioro czworo uczniów naszej szkoły wyruszyło w niezwykłą podróż. Zwiedzą Strasburg, Berlin i Poczdam. W pierwszym mieście – gdzie siedzibę ma wiele ważnych instytucji europejskich – uczniowie wezmą udział w sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, będą pracować w różnych komisjach i głosować nad rezolucjami.

Taką możliwość dało im zakwalifikowanie się VI LO do finału konkursu Euroscola. Jest to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej skierowany do uczniów polskich szkół i składający się z dwóch etapów: quizu internetowego na temat wiedzy o unii oraz zadania kreatywnego w formie filmu, fotoreportażu, eseju lub memu.

Wydarzenie to stanowi okazję do poznania ciekawych miejsc, spotkania osób, które wpływają na kształt polityki europejskiej, ćwiczenia kompetencji językowych i umiejętności pracy w grupie oraz po prostu – przeżycia fantastycznej przygody. Ma też walor symboliczny: jest wyprawą do serca Unii Europejskiej, którego bicie chcemy słyszeć w dzisiejszych skomplikowanych czasach szczególnie głośno.

Program wyjazdu jest bogaty nie tylko za sprawą wygranej w konkursie, ale też dzięki hojności Pani Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Wielkim wyróżnieniem jest też dla nas objęcie przez Panią Prezydent wyjazdu i działań grupy honorowym patronatem.

Młodzież udała się w podróż pod opieką głównej koordynatorki projektu, Pani Hanny Szulman-Kudrin, której zaangażowaniu zawdzięczamy obecność w finale konkursu, oraz Pani Urszuli Woźniak, anglistki i romanistki.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi. Serdecznie dziękujemy wszystkim, których działania pozwoliły zorganizować ten ważny wyjazd. Oby przywieziona ze Strasburga energia współpracy i pojednania, praworządności, demokracji oraz równości leżących u podstaw Unii Europejskiej zasiliła ZSO nr 6 i cały Gdańsk.